www.kvetena.cz

www.kvetena.cz

Obrázek 9

Zahradní rostliny

Skip Navigation LinksEncyklopedie rostlin > Zahradní rostliny

Zahradní rostliny

Charakteristika

Přirozeným stanovištěm popínavých rostlin jsou světlé lesy a jejich okraje, kde využívají jako oporu jiné rostliny. V zahradě můžeme jejich vlastností využít k estetickému ztvárnění fasád, zdí a besídek, k prostorovému členění zahrady pergolami, zakrytí plotů a k porůstání stromů a keřů. Stonek popínavých rostlin velmi rychle roste a pomocí opěrných a závěsných orgánů se snaží prosadit v konkurenci jiných rostlin.

Historie pěstování

Růže, břečťan a révu používali v zahradách již ve starém Římě. Od poloviny 17. století se v Evropě začínají uplatňovat cizokrajné druhy popínavých rostlin jako například přísavník, vistárie a plamének. V 19. století začíná mohutný rozvoj šlechtění a pěstování popínavých rostlin.

Pěstování

Největší uplatnění dnes nacházejí popínavé rostliny na pergolách a při porůstání stromů a keřů. Nejvhodnějšími popínavými rostlinami pro tyto účely jsou: akebie (Akebia), podražec (Aristolochia), plamének (Clematis), zimolez (Lonicera), růže (Rosa), réva (Vitis) a vistárie (Wisteria). Při použití popínavých rostlin na fasády a zdi vybíráme jednotlivé druhy podle orientace ke světovým stranám. Pro severní stranu je vhodný podražec (Aristolochia) a břečťan (Hedera), pro východní stranu můžeme použít podražec (Aristolochia), plamének (Clematis), svlačovec (Fallopia), břečťan (Hedera), chmel (Humulus), vistárii (Wisteria), přísavník (Parthenocissus), popínavou hortenzii (Hydrangea), zimolez (Lonicera) a růži (Rosa). Vhodné rostliny pro jižní stranu jsou – trubač (Capsis), zimokeř (Celastrus), svlačovec (Fallopia), plamének (Clematis), jasmín (Jasminum), přísavník (Parthenocissus), růže (Rosa), réva (Vitis) a vistárii (Wisteria), většina jednoletých druhů – vilec, chmel, povíjnice, hrachor, okrasný fazol, lichořeřišnice a thunbergie. Pro západní stranu použijeme: podražec (Aristolochia), zimokeř (Celastrus), plamének (Clematis), svlačovec (Fallopia), břečťan (Hedera), popínavou hortenzii (Hydrangea), zimolez (Lonicera), chmel (Humulus), přísavník (Parthenocissus) a vistárii (Wisteria).


Seznam vhodných rostlin

  
Akebia quinata - akebie pětičetná 6 obrázků Akebia quinata akebie pětičetná
Aristolochia durior - podražec velkolistý 4 obrázky Aristolochia durior podražec velkolistý
Rosa 'Paul's Himalayan Musk Rambler' - růže 'Paul's Himalayan Musk Rambler' 8 obrázků Rosa 'Paul's Himalayan Musk Rambler' růže 'Paul's Himalayan Musk Rambler'
Rosa 'Paul's Scarlet Climber' - růže 'Paul's Scarlet Climber' 3 obrázky Rosa 'Paul's Scarlet Climber' růže 'Paul's Scarlet Climber'
 
Copyright © 2008 Václav Kubíček Kontaktujte nás