www.kvetena.cz

www.kvetena.cz

Obrázek 9

Zahradní rostliny

Skip Navigation LinksEncyklopedie rostlin > Zahradní rostliny

Zahradní rostliny

Seznam podskupin

puntik Hybridy Tagetes erecta
puntik Hybridy Tagetes tenuifolia
puntik Hybridy Tagetes patula

Charakteristika

Aksamitníky – Tagetes jsou nenáročné, pěkně kvetoucí letničky pocházející z tropické Ameriky. Aksamitníky patří do čeledě Asteraceae – hvězdnicovité. Vyznačují se aromatickými lichozpeřenými listy. U některých druhů je květní stopka pod úborem nápadně nafouklá. Kvetou od června do prvních mrazíků. Používají se jako záhonové květiny, pro obruby a pro osázení truhlíků. Vysoké odrůdy jsou vhodné k řezu, ale vydávají specifickou vůni, která není všem příjemná. Uplatňují se také jako biologická ochrana proti škůdcům. Svou vůní odpuzují hmyz a pomocí látek obsaženým v kořenech lákají háďátka. Pokud aksamitníky vysázíme v blízkosti náchylných rostlin, jako jsou brambory, rajčata, růže a floxy, zabráníme jejich napadení. Z 35 známých druhů mají u nás zahradnický význam odrůdy 3 druhů - Tagetes erecta, T. patula a T. tenuifolia. Výška rostlin se pohybuje od 20 do 90 cm podle jednotlivých skupin.

Pěstování

Aksamitníky jsou nenáročné na půdu. Vyhovují jim slunné a polostinné stanoviště. Rostliny příliš nehnojíme, neboť tím podpoříme růst listů na úkor květů. Vhodný spon pro výsadbu nízkých odrůd je 25 – 30 cm, pro vysoké odrůdy 30 – 40 cm.

Rozmnožování

Množí se výsevem semen od konce února a začátku dubna při teplotě 16 – 18 °C. Semenáčky se přepichují do sadbovačů a květináčků. Na stanoviště se vysazují od poloviny května.


 
Copyright © 2008 Václav Kubíček Kontaktujte nás