www.kvetena.cz

www.kvetena.cz

Obrázek 9

Zahradní rostliny

Skip Navigation LinksEncyklopedie rostlin > Zahradní rostliny
Zahradní rostliny

Zahradní rostliny

Seznam podskupin

puntik Drobnokvěté macešky - Viola ×cornuta
puntik Velkokvěté macešky - Viola ×wittrockiana

Charakteristika

Viola, violka je rod rozšířený na všech kontinentech asi 450 druhy. Macešky vysazujeme do misek, truhlíků, na okna, na balkóny, na hroby a na ornamentální záhony. Hojně se vysazují na velké, pravidelné záhony v parcích. Můžete je vysadit na záhon samostatně nebo kombinovat s jinými květinami. Výbornou kombinací je výsadba macešek s jarními cibulovinami, zvláště tulipány.

Historie pěstování

Šlechtění macešek započalo v Anglii kolem roku 1810. Prvními rodiči byly evropské druhy Viola tricolor, V. lutea a V. calcarata. V polovině 19. století bylo známých již 500 drobnokvětých odrůd. V roce 1882 uvedl Trimarden na trh nádherné macešky „Kaiser Wilhelm“ a „Mlle. Perret“, k jejichž vyšlechtění použil druh Viola altaica. Zde je počátek dnešních Viola x wittrockiana (podle švédského botanika V. B. Wittrocka, autora historické monografie o pěstovaných maceškách). Dnes jsou již vytlačovány heterózními odrůdami, které jsou více vyrovnané.

Morfologie

Jsou to vytrvalé i jednoleté byliny se střídavými řapíkatými listy a nápadnými palisty. Souměrné pětičetné květy vyrůstají na dlouhých stopkách v listovém úžlabí. Zahradní velkokvěté macešky se chovají jako jednoleté přezimující rostliny. Začínají kvést již na podzim, ale hlavní období květu je na jaře. Podle přítomnosti nebo absence kresby na květu dělíme macešky na odrůdy s okem a odrůdy bez oka. Podle velikosti květů se dělí do několika skupin:

  • 1. pirnavské – středně velké (4 – 5 cm)
  • 2. erfurtské rané obří (5 - 6 cm)
  • 3. švýcarské obří (6 - 7 cm)
  • 4. quedlinburské obří (6 - 8 cm)

Pěstování

Macešky vyséváme v polovině července na záhon nebo do pařeniště. Počet semen v 1 g je 750 (3 - 5 g na 1000 rostlin). Výsevy vyžadují pravidelnou zálivku a přistínění. V srpnu rostliny přepícháme na vzdálenost 7 cm nebo do květináčů. Od září je můžeme vysazovat na konečné stanoviště na vzdálenost 15 - 20 cm. Vzhledem k tomu, že výsev macešek je náročný na zajištění optimálních podmínek (nejlépe 15°C), je lépe nakoupit již hotové sazenice. Kvalitní sadba macešek je kompaktní a má 6 - 9 pravých listů, často s rozkvetlým prvním květem. Macešky jsou náročné na kvalitní a výživnou půdu. Přes zimu je vhodné macešky chránit přikrývkou z chvojí. Macešky vysazené v menších nádobách zakopeme na zimu i s nádobou do země. Na jaře macešky přihnojte hnojivem s menším obsahem dusíku.


 
Copyright © 2008 Václav Kubíček Kontaktujte nás