www.kvetena.cz

www.kvetena.cz

Obrázek 9

Zahradní rostliny

Skip Navigation LinksEncyklopedie rostlin > Zahradní rostliny
Zahradní rostliny

Zahradní rostliny

Seznam podskupin

puntik Pelargonium - Zonale - hybridy
puntik Pelargonium - Peltatum - hybridy

Charakteristika

Původní druhy pěstovaných pelargonií - Pelargonium zonale a Pelargonium peltatum pocházejí z jižní Afriky, z oblasti Kapska. Do Evropy byly první rostliny dovezeny kolem roku 1700. Z jižní Afriky pochází většina z 250 druhů pelargonií, několik málo druhů se vyskytuje ve Středomoří, Austrálii a Novém Zélandu. Převislé druhy nejlépe využijeme pro osazení okenních a závěsných truhlíků a nádob. Kompaktní druhy jsou vhodné pro výsadby na záhon a terakotových květináčů.

Pěstování

Pro intenzivní kvetení je nutné plné slunce. Během léta pravidelně zaléváme, ale nedopustíme stojící vodu, která vede k zahnívání kořenů. V plné vegetaci hnojíme 1 - 2 týdně hnojivy pro balkónové rostliny.

Rozmnožování

Rostliny rozmnožujeme řízky pozdě na podzim, nebo brzy z jara. Vhodná délka řízku je 8 - 12 cm. Řízek by měl mít plně vyvinutý list. Po napíchání dobře zalijeme a první tři týdny zálivku omezíme. Přes zimu udržujeme sazenice v suchu při teplotě 8 -10 C. Na jaře se sazenice hrnkují do kontejnerů o průměru 10 – 12 cm. V únoru až březnu rostliny zaštipujeme pro docílení lepšího větvení.


 
Copyright © 2008 Václav Kubíček Kontaktujte nás